İnsan vücudundaki parazitler: semptomlar ve tedavi

Parazitlerin insan vücuduna girişi farklı şekillerde gerçekleşir. Bir süre sonra kendilerini çeşitli semptom ve işaretlerle gösterirler. Zararlı böcekten kurtulmanın ve uzaklaştırmanın garantilenmesi için, teşhis sonuçlarına göre reçete edilen ilaçlar ve ilaçlarla tedavi yapılması gerekmektedir.

İnsan vücudundaki parazit

İnsan vücudu ve organları, içinde yaşayan ve kaynaklarını kullanan çok sayıda parazit için çok çekicidir. Aynı zamanda vücudun kendisinin gerekli besinlerden daha azını almaya başlaması ve ayrıca mikroorganizmaların atık ürünleriyle tıkanması mantıklıdır. Sonuç olarak, halsizlik belirtileri ve şiddetli dış semptomlar ortaya çıkar.

Parazitlerin bazıları oldukça tehlikelidir, diğerlerinin yüksek konsantrasyonda olsa bile sağlık üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur, ancak zamanında tespit etmek ve onları ortadan kaldırmak için önlemler almak önemlidir. İlaçlar, ilaçlar ve bunlara karşı özel araçlar yardımı ile parazitlerden nasıl kurtulur, aşağıda yazıda ele alacağız.

İnsan vücudundaki parazit türleri

Yemekten önce ellerinizi yıkamayı ihmal ederseniz veya yıkanmamış sebze ve meyveleri yemeyi ihmal ederseniz rahatlıkla ekleyebilirsiniz.Lamblia, mikroskobik boyutta kamçılı bir parazit. Bazı durumlarda, insanlarda belirgin bir solucan belirtisi olmadığı için giriş fark edilmeden kalır.

Kancalı kurtnemli zeminde çıplak ayakla yürürken insan vücuduna girer. Karakteristik semptomlar deri tahrişi ve alt ekstremitelerde kızarıklıktır. Kancalı kurt iç organlara ulaşırsa, sonuçlar yuvarlak kurtların yenilgisine benzer.

Çocukların "anlaması" daha olasıdırkıl kurdubağırsak boşluğuna yerleşen bir solucan. Bunun karakteristik belirtileri iştahsızlık, yorgunluk, anüste rahatsızlıktır. Üreme, yumurtaların ketene veya cilt yüzeyinin kıvrımlarına bırakılmasıyla gerçekleşir. Çocuklara kirli oyuncaklar, tabaklar, çarşaflar içeren kıl kurdu ajanları verilir. Yetişkinlerde kıl kurdu, enfekte olmuş şeylerle temastan sonra ortaya çıkar.

Domuz eti ve sığır tenyasıYeterince işlenmemiş eti olan bir kişiye sırasıyla domuz ve ineklere nüfuz edin. En tehlikeli durum larvaların gözlere ve beyne girmesidir. Tenyaların maksimum boyutları 7 metreye ulaşır ve ömürleri 15-20 yıldır. Yerleşik tenyalara karşı güçlü ilaçlar kullanarak bile kurtulmak oldukça zordur.

Toksokaraevcil hayvanlardan getirildi. Taşıyıcı, bir kişinin yanında yaşayan bir köpek veya kedidir. Yetişkinler 0, 3 m uzunluğa kadar büyür. Üreme, salgılarla çıkan ve toprakta olgunlaşan yumurtalarla yapılır. Bu tür topraklarla temas, vücudun her köşesine yayılmış olan Toxocara'nın ortaya çıkma riskidir. Ellerinizi düzenli olarak yıkarsanız paraziti önleyebilirsiniz.

Ekinokokbir hayvandan getirilmiş veya yıkanmamış çilek yerken. Ekinokokkozlu hastalık, larvalar kan damarları yoluyla aktarıldığı ve herhangi bir yere yerleşerek karakteristik bir kist oluşturduğu için çocuklar için artan bir tehdit oluşturmaktadır. Genellikle ekinokok şunlardan etkilenir:

 • Beyin
 • Karaciğer
 • Lenf düğümleri
 • Böbrek

İçeri nüfuzyuvarlak kurtascariasis hastalığına neden olur. Bu solucanlar, toprakla etkileşime girdiklerinde yıkanmamış ellerle, kaynatılmamış suyla bulaştıkları için insanlara kolayca yerleşirler. Yuvarlak kurtların maksimum boyutu 0, 4 metreye ulaşır, beyne, kılcal damarlara, akciğerlere, gözlere, bağırsaklara yerleşirler. Parazitlerin etkisinin bir sonucu olarak, semptomlar ortaya çıkar:

 • Zayıf sindirim
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Anemiler
 • Nörodermatit, astım, artrit, nöbetler gelişimi
 • Bazen sıcaklık yükselir

Benzer işaretler vargeniş tenyaçiğ balıkla getirildi. Vücutta kalabalık halde kalır, uzunluğu devasa 10 metreye ulaşır. Geniş bir tenyanın varlığı, mide ağrılarına, mide bulantısına, özellikle uyandıktan sonra halsizliğe neden olur.

Bu parazitlerin tümü hem yetişkin hem de çocuk için tehlikelidir, bu nedenle onları çeşitli şekillerde ortadan kaldırarak onlardan kurtulmak zorunludur.

Vücuttaki parazitlerin varlığının belirtileri

Deride lekeler belirirse, daha kaba hale geldi, kırışıklıklar ve sivilceler görünmeye başladı, o zaman bu parazitin varlığının ilk kanıtı olabilir. Topuklardaki veya kırılgan tırnaklardaki çatlaklar, genellikle lamblia veya Trichomonas ile sindirim sistemine zarar verme sorunudur.

Diğer ilk belirtiler, bir kişinin sürekli olarak enfeksiyona duyarlı olması, paranazal sinüslerinin iltihaplanması, sinüzit semptomları, bademcik iltihabı nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflığıdır.

Erkek vücudunda parazit enfeksiyonu sıklıkla mesanede mesanede mesanede sistit, prostatit, kum ve taşlar, ereksiyon sorunları ve çocuk sahibi olamama ile kendini gösterir. Beynin çeşitli bölgelerinde meydana gelen parazit hasarının ciddi sonuçları vardır.

Kadın vücuduna giren parazitlerin belirtileri şunlardır:

 • Adet öncesi artan ağrı
 • Bozulmuş adet döngüsü
 • Yumurtalıklarda, böbreküstü bezlerinde iltihaplanma süreci
 • Fibrokistik mastopatinin gelişimi
 • İdrar çıkış sisteminin yanlış çalışması
 • Miyom

Tedavi yapmazsanız ve zamanla kıl kurtlarından kurtulmazsanız, apandisit iltihabına, yetersiz atılım semptomlarına ve safra atılımına neden olabilirler. Akciğerler enfekte olduğunda, semptomlar zatürre veya bronşite benzer. Hastalığın temel nedenini bulamazsanız ve parazitlere karşı ilaç kullanmaya başlamazsanız, kişi yanlış tedavi görür ve durum sadece vücudun daha da zayıflamasıyla daha da kötüleşir. Sonuçta:

 • Bağışıklık düşer
 • Her türlü alerji gelişir
 • Vücut ağırlığı keskin bir şekilde düşer
 • Daha önce var olmayan cilt patolojileri oluşur
 • Hasta sürekli yorgunluk ve güçsüzlükten etkilenir.
 • Herhangi bir yönde disbiyoz, anemi, vitamin eksikliği, dışkı bozukluğu belirtileri vardır.
 • Hasta kötü uyuyor

İnsan vücudundaki parazitlerin belirtileri

 • Kabızlıkbağırsakta yaşayan hacimli ve uzun parazitler bağırsak lümenini veya safra akış yollarını tıkadığında ortaya çıkar.
 • İshalİçlerinde bir solucan ortaya çıkarsa, deşarjı gevşek dışkıya yol açan insanları takip eder.
 • Mide şişkinliği ve şişkinlikbunlar kolon ve ince bağırsakta yabancı organizmaların varlığının işaretleridir.
 • Bağırsak tahrişiyağ metabolizması bozulduğunda oluşur, kabızlığa, ishale, spazmlara yol açar.
 • Eklem ve kaslarda ağrılı hisler. . . Bu, kas yapılarına veya sinovyal sıvıya yerleşmiş bir parazitin işaretidir. Semptomlar artrite benzer, ancak iltihaplanma süreci yabancı bir nesnenin varlığından kaynaklanır.
 • Alerji semptomlarıinsan vücudunun parazitlerin hayati aktivitesinin kalıntılarına akut bir reaksiyonunun arka planında ortaya çıkar. Ek olarak, bağışıklık sistemi mikroorganizma ile savaşan daha büyük hacimde hücre üretmeye zorlanır ve bu da artan bir alerjik reaksiyona neden olur.
 • Deride kızarıklıkegzama, dermatit, papillomlar, ülser ile kendini gösterir.
 • Anemibağırsak ortamında yaşayan bazı solucanlarla beslenen kan hücrelerinin eksikliğinden oluşur. Sonuç, iç kan kaybı ve anemi semptomlarıdır.
 • Kilo alımı veya kaybı. . . Parazitler insan vücudunun ihtiyaç duyduğu glikozu aldığında vücut ağırlığı artar. İçerisinde yabancı organizmaların varlığının yol açtığı metabolik bozukluklarla ise tam tersi durum oluşur.
 • Zıt psiko-duygusal durumlarArtan uyarılabilirlik, sinirlilik veya depresyon şeklinde bunlar, parazitler tarafından üretilen ve merkezi sinir sistemini etkileyen toksinlerin etkisinin sonuçlarıdır.
 • Rahatsız uykubu, solucanların karakteristik bir belirtisidir. Geceleri, karaciğer, "beklenmedik konuklar" arasında "panik" ile sonuçlanan toksik maddelerin temizliğini gerçekleştirir.
 • Uykuda diş gıcırdatma- çocuklarda solucanlarda daha yaygın olan, sinir sistemi ile ilgili yaygın bir sorun belirtisi.
 • Kronik yorgunlukParazitler tarafından tüketilmeleri nedeniyle vücudun almadığı temel maddelerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Azalan hafıza, ilgisizlik, grip semptomları ile ifade edilir.
 • İltihaplı hava yollarıbu, vücutta hareket edebilen ve akciğerleri, nazofarenksi ve boğazı etkileyen organizmaların varlığının yaygın bir işaretidir. Sonuç olarak, bu, astım, zatürree, örneğin yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük semptomları ile ifade edilir.

Parazitin vücuttaki konumuna göre semptomları düşünün.

Kalp

Daha çok bilinen helmintlerin yenilmesiyle400 tür, genellikle bir kişinin kalp kasına ulaşarak üzerinde parazitlenirler. Bu tür durumlarda, kalbin kas yapısı iltihaplanma durumunda olduğunda miyokardit için koşullar ortaya çıkar. İlk belirtiler 1-4 hafta içinde ortaya çıkar. Hasta kişi tedavi edilmezse belirtiler kronikleşebilir.

Deri yüzeyinin altında

Deri altı dokuda yaşayan helmintiyazise neden olan özel bir kurt türü vardır. Sivrisinekler tarafından taşınır ve dirofilaria olarak adlandırılır. Deri altı parazit genellikle taşıdığı çeşitli virüsleri ve enfeksiyonları beraberinde getirir. Hastalığın semptomları deri altı topaklardır. Karakteristik bir özellik, yanlardan birinden contaya basarken dümen hareketidir.

Gözler

Larvaların göz kapağına girmesi ciltte kaynama oluşumuna neden olur. Parazitler hareket ettiğinde bu açıkça hissedilir. Görme organlarında parazitlerin neden olduğu hastalıkları sıralıyoruz:

 • Tropikal bölgede oftalmi hastalığınız olabilir. Mikroskobik larvaların göz kapağının deri yüzeyinin altına girmesinden sonra konjonktiva ve gözyaşı kesesi yoluyla yörüngenin iç bölgesine girerek gözlere zarar verebilirler.
 • Sürünen miyazda, göz kapaklarında kademeli olarak uzayan çizgiler görülür.
 • Mukoza zarının larvalarının yenilgisi, konjonktival larva granülomuna yol açar. Tedavi için paraziti cerrahi olarak çıkarmak gerekir, ondan kurtulmanın başka yolu yoktur, örneğin özel araçlar kullanarak.

Mide

Solucanlar, sindirim sisteminin organlarına yerleşir. Varlıklarının temel dezavantajı, insanları zehirleyen toksik salgılardır. Toksikoz, ağız kokusu, bağırsak hareketlerinin olmaması, iştahsızlık ve kilo kaybı ile kendini gösterir.

Bu tür parazitik organizmalar uzaklaştırılmazsa, aktivitelerini sürekli olarak artıracak ve bu da semptomların şiddetlenmesine yol açacaktır.

Kan

Kana salındığında, parazitler eritrositleri, plazmayı, beyaz kan hücrelerini enfekte eder. Bu zararlı sınıfının ana temsilcileri tripanozomlar ve hemosporididir. Her iki tür de tek hücrelidir.

Parazit tedavisi

Terapi seçimi için aşağıdakilerin doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir:

 1. Mikroorganizma türü
 2. Hasar derecesi, kişi sayısı, boyutları
 3. Parazit vücutta ne kadar süredir yaşıyor ve bir kişinin iç "ekosistemine" ne kadar katılıyor?

Bu sorulara verilen cevapların sonuçlarına göre zararlıya karşı özel bir ilaç seçilir. Bu ilaçların bir kısmının profilaktik olarak kullanılmasına izin verilmektedir.

Belirli bir ilacı seçerken, parazitin ona duyarlılığının ne kadar yüksek olduğunu hesaba katmak gerekir. Tedaviden sonra, bazen kaybedilen işlevselliği yenilemek için onarıcı tedavi gerekir.

Bir kişiden kurtulmanıza ve iyileştirmenize izin veren ana ilaçlar şunları içerir:

 • Antibiyotik
 • Belirli bir türe karşı sentezlenen antihelmintik ajanlar

Belirli bir ajanın seçimi, dozu ve uygulama süresi profesyonel bir doktor tarafından gerçekleştirilir.

İlaçların çok çeşitli yan etkileri vardır, bu yüzden çoğu sadece reçeteyle alınabilir. Sağlık durumunun kötüleşmesini önlemek için olası yan etkileri hesaba katmak önemlidir. Bu özellikle kronik hastalıkları olan yaşlı insanlar için geçerlidir.

Başarılı bir tedavi sürecinden sonra parazitten kurtulmanızı sağlamak ve nüksetmeyi önlemek için, sağlığınıza daha fazla dikkat göstermeli, bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Solucanların mide ve bağırsaklardan uzaklaştırılmasından sonra organlardaki normal mikrofloranın eski haline getirilmesi gerekir.

Tedavi sırasında, sindirimi kolaylaştırmak ve vücudu faydalı maddelerle doyurmak için diyetin ayarlanması ve ayrıca akut alerjiler için antihistaminikler alınması gerekebilir.

Parazitlere karşı önleme

En iyi önleme, taşıyıcı olabilecek konularla temastan kaçınmaktır. Parazitler insan vücudunda uzun süre yaşadıysa, onları çıkarmak ve onlardan kurtulmak kolay değildir. Bu nedenle, enfeksiyon olasılığı varsa, vücudu periyodik olarak incelemek ve temizlemek gerekir.

Zararlıların girmesini önlemek için önleyici tedbirleri listeliyoruz:

 • Kişisel temizlik
 • Evinizi temiz tutmak
 • Et ve balığın yüksek sıcaklıklarda zorunlu işlenmesi
 • Sadece yıkanmış meyveleri, sebzeleri, meyveleri yemek
 • Evcil hayvanınız olduğunda, sağlıklarını izlemek önemlidir.