parazitler için testler

parazitler için kan testi

Parazitler insan vücudunun farklı organlarında yaşayabilir ve yıllarca varlıklarını belli etmezler. Bu durumda, hasta, refahın ihlali ve parazitin yerleştiği organla ilgili sorunlardan şikayet edecektir. Bir kişi yıllarca tedavi edilebilir, ancak aynı zamanda herhangi bir iyileşme olmaz, çünkü kendini iyi hissetmenin nesnel nedeni, vücuda yerleşmiş bir haşeredir.

Birçoğu, ellerini yıkar ve sokak hayvanlarına dokunmazlarsa, parazitlere karşı sigortalı olduklarına inanırlar, ama öyle değil. Sebzeleri çok iyi yıkamazsanız veya özellikle modern suşi çılgınlığında önemli olan pişmemiş et ve balık yemezseniz enfekte olabilirsiniz. Bu nedenle, refahta uzun süreli bir bozulma ile, var olmayan hastalıkların tedavisi için zaman kaybetmemek için parazitler için testler yapılması tavsiye edilir.

Parazitler için dışkı analizi

Kendinizde veya çocuğunuzda parazit olduğundan şüpheleniyorsanız, ancak parazitler için hangi testleri yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bir doktora danışmalısınız. Size önerilecek en basit ve bu nedenle ilk analiz dışkı analizi olacaktır. Bir dışkı örneği laboratuvara girdikten sonra uzman, içinde solucan yumurtası bulmaya çalışacaktır.

Bu analiz, çeşitli parazit türlerinin varlığını belirlemenizi sağlar, bunlar şunları içerir:

  • yuvarlak kurtlar, kırbaç kurtları, necators, kancalı kurtlar gibi yuvarlak kurtlar veya nematodlar;
  • karaciğer parazitleri, kedi parazitleri, şistozomlar gibi parazitler veya parazitler;
  • sığır tenyası, domuz tenyası, geniş tenya gibi tenyalar.

Bu parazit testinin ana dezavantajı, düşük güvenilirliğidir, çünkü helmintler yeterince uzun süre yumurta bırakamayabilir veya çoğaldıklarında belirli zamanlarda yumurta bırakabilirler. Bu nedenle, böyle bir analiz genellikle üç kez alınır, ancak o zaman bile %100 doğruluk garanti edilemez.

Dışkı analizine ek olarak, helmint yumurtalarını aramak için enterobiasis analizi kullanılır. Enterobiasis için kazıma denilen, hem dışkıda hem de anüs çevresindeki deri kıvrımlarında kıl kurdu yumurtalarını tespit etmek için tasarlanmıştır. Bu analizi olabildiğince bilgilendirici hale getirmek için, birkaç gün arayla birkaç kez de yapılır.

Parazitler için kan testi

Parazitleri saptamak için oldukça etkili ve modern bir yöntem, enzime bağlı bir immünosorban tahlili veya ELISA'dır. Bu test, bir kan örneğinde parazitlere karşı antikorları ve antijenleri tespit etmenizi sağlar.

Antijenler, parazitlerin kendileri ve parçaları ile metabolik ürünleridir ve antikorlar, vücudun antijenlerle savaşmak için ürettiği immünoglobulin proteinleridir. Bu yöntem, insan vücudundaki çeşitli parazitleri tanımlamanıza izin verir.

Parazitler için kan testinin ana avantajı, onları vücutta henüz çok az zararlının olduğu erken bir aşamada tespit etme yeteneğidir ve dışkı analizinde yumurtaları kesinlikle bulunmayacaktır. ELISA ile parazit testi yapmak çok basittir, bunun için bir damardan kan örneğine ihtiyacınız vardır. Bu numuneyi inceleme süresi 1-9 gündür ve daha sonra güvenilirliği% 95 olan bir sonuç alınacaktır.

Helmintiyazisin akut seyri durumunda, immünofloresan reaksiyon (RIF), dolaylı hemaglütinasyon reaksiyonu, lateks aglütinasyon reaksiyonu (RAL) gibi parazitler için diğer kan analizi yöntemleri de kullanılır. Ayrıca insan organlarının ultrason ve röntgen çalışması, bilgisayarlı tomografi, endobiyopsi, endoskopi kullanılmaktadır. Parazitlerin hangi testleri yaptıracağına ve hangi muayenelerin yapılacağına genellikle ilgili hekim tarafından hastanın şikayetlerini ve semptomlarını analiz ederek karar verir.

Parazitlerin analizi için dışkı nasıl bağışlanır?

parazitler için dışkı muayenesi

En doğru sonucu almak için parazit testlerini doğru bir şekilde geçmek gerekir. Solucan yumurtaları için dışkı analizi, sıkıca vidalanmış bir kapağı olan özel bir tek kullanımlık kapta laboratuvara getirilmelidir. Genital organlardan idrar veya sekresyon örneklerinin analiz için seçilen materyale girmesine izin verilmemelidir.

Dışkı numunesi almak için temiz ve kuru bir kaba boşaltın ve ardından elde edilen malzemeden yaklaşık iki çay kaşığı hacminde yani yaklaşık 8-10 santimetre küp hacminde bir dışkı numunesi alın. Numune dışkı kütlesinin farklı yerlerinden, üstten, yanlardan ve içeriden alınmalıdır.

Parazit analizinin en güvenilir sonuçlarını elde etmek için dışkılamadan sonra 30-45 dakika içinde dışkı laboratuvara teslim edilmelidir. Dışkıyı daha uzun süre tutmanız gerekiyorsa, buzdolabına konulmalı, ancak 5-8 saatten fazla olmamalıdır. Kapalı bir kapta ve +4 - +8 ° С sıcaklıkta yatmalıdır. Ancak bu tür bir depolama bile analizin etkinliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Böyle bir analizin sonuçları parazit tespit edilmezse negatif, parazit tespit edilirse pozitif olabilir. Daha sonra bir kişinin hangi solucanlara sahip olduğu belirtilecektir.

Enterobiasis için bir analiz nasıl yapılır

Enterobiasis veya kıl kurdu en çok çocuklarda görülür. Doğru tanı koymak için çocuklarda enterobiasis için kazıma veya parazitler için kan testi yapabilirsiniz. Kazıma, parazitin yumurtalarını belirlemenizi sağlar. Sabah tuvalete gitmeden önce kazıma yapın. Anüs çevresindeki deri kıvrımlarının yüzeyini gliserin içine batırılmış bir pamuklu çubukla kazımak gerekir. Bundan sonra, çubuk plastik bir test tüpüne yerleştirilir ve bir kapakla sıkıca kapatılır. Gerekirse, tüpü birkaç saat buzdolabında saklayabilirsiniz. Güvenilir bir analiz sonucu elde etmek için birkaç gün içinde en az üç kez kazıma yapılması gerekir.

Çocuklarda parazitler için bir kan testi, bir seferde bir parazitin varlığını veya yokluğunu belirlemenizi sağlar. Ancak çoğu zaman çocuklar kan bağışlamaktan korkarlar, bu nedenle dışkı analizi onlar için tercih edilir. Bu tür kan ve dışkı testleri, klinikteki hemen hemen tüm laboratuvarlarda veya bu tür araştırmalar yapan herhangi bir özel laboratuvarda yapılabilmektedir.