Parazitlerin vücut temizliği: belirtiler, tanı, tedavi

İnsan vücudunda uzun süre yaşayabilen ve çoğalabilen ve hiçbir şekilde "kendilerini bırakmayan" parazitlerin sayısı ve çeşitliliği çok büyüktür. Çok küçüktürler, insan gözüyle görünmezler ve birkaç metre uzunluğa kadar büyüyebilirler. Vakaların büyük çoğunluğunda, insanlar ne tür "davetsiz misafirlerin" vücutlarını ziyaret ettiğini bile bilmiyorlar.

İnsan vücudundaki parazitler yıllarca yaşayabilmekte ve varlıkları ona onarılamaz zararlar vermektedir.

insan vücudundan solucan paraziti

parazit türleri

Şu anda tıp bilimi, insan vücudunda yaşayan ve orada çok başarılı bir şekilde gelişen yaklaşık 250 tür parazit biliyor.

Bunlara bitler, yüz ve uyuz akarları, toksoplazma, mantarlar, virüsler ve mikroplar dahildir. Tüm bu parazitler her fırsatta sizi bekliyor olabilir, bu nedenle son derece dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir.

Bir kişiden vücutta yaşayan, bildiği parazitleri adlandırması istenirse, büyük olasılıkla helmintleri adlandıracaktır. Bir sonraki incelemeyi geçerek en sık duyduğumuz ve hatta karşılaştığımız onlar hakkında.

Parazitoloji adı verilen özel bir tıp bilimi dalı vardır ve bu çalışma ile oldukça gelişmiş haşere türleri ile başa çıkmanın yollarını arar.

Bunlar şunları içerir:

 • helmintler, hayati aktiviteleri ile metabolik bozukluklara ve normal bağırsak mikroflorasının inhibisyonuna neden olan iyi bilinen solucanlar veya solucanlardır. Ek olarak, vitaminlerin emilimine müdahale ederler ve tümör oluşum olasılığını arttırırlar;
 • yuvarlak solucanlar - bütün bir safra, bağırsak ve akciğer hastalıkları kompleksinin gelişmesinin nedenidir;
 • kıl kurdu - bağırsakları etkiler, işini bozar;
 • lamblia - karaciğeri olumsuz etkiler.

Ayrıca insan vücudunun sık konukları, sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyen ve çeşitli, bazen tedavi edilemez hastalıkların gelişmesine neden olan toksoplazma, klamidya ve trikomonaslardır. Çoğumuz insan vücudunda hangi parazitlerin bulunabileceğini, hangi semptomların onların varlığını gösterdiğini asla düşünmeyiz.

Belirtiler

İnsan yaşam destek sistemlerine giren zararlılar gelişmeye ve çoğalmaya başlar. Yaşamları boyunca iç sistemlerin işleyişini bozan toksik maddeler salgılarlar. Ek olarak, sıklıkla alerjik reaksiyonlar gelişir, bağışıklık zayıflar ve kronik hastalıkların seyri ağırlaşır.

Ne yazık ki, çoğu zaman insan vücudunda parazitlerin varlığının belirtilerinin varlığı, belirli hastalıkların tezahürlerine atfedilen onlar tarafından basitçe göz ardı edilir.

İnsan vücudunda "yabancıların" varlığının en yaygın ve sıklıkla görülen belirtileri şunlardır:

 1. Düzenli ishal veya kabızlık;
 2. Cildin kötü durumu, yüzde ve vücudun diğer kısımlarında döküntülerin varlığı;
 3. Midede sürekli tahriş ve ağırlık hissi, sindirim sorunları;
 4. Eklemlerde ağrılar, bacak kaslarında spazmlar ve ağrılar;
 5. Merkezi sinir sistemi ve kardiyovasküler sistemin çalışmasında bozuklukların gelişimi (hastalığın akut fazı);
 6. Anemi;
 7. Vücut ağırlığında kontrolsüz ve haksız sıçramalar;
 8. Uykusuzluk, sürekli halsizlik ve yorgunluk hissi.

Genellikle bağışıklık sistemi "görmez" ve "davetsiz misafirleri" hiçbir şekilde tanımlamaz, bu nedenle laboratuvar testleri olmadan varlıklarının belirtilerini tanımak imkansızdır.

Enfeksiyon kaynakları ve yolları

Sadece ellerinin temizliğine dikkat etmeyen kişilerin çeşitli solucan ve mantarlarla enfekte olabileceğine dair yaygın inancın aksine, en köklü temizlikçiler ve reasürörler bile onları "alabilir".

Başlıca enfeksiyon yolları şunlardır:

 • Beslenme - kirli eller, kirlenmiş yiyecek veya su yoluyla;
 • İletişim-ev - evcil hayvanlardan, enfekte aile üyelerinden, ev eşyaları yoluyla;
 • Bulaşıcı - kan emici böceklerin ısırıkları yoluyla;
 • Perkütan - larva penetrasyonunun mukoza zarları veya deri yoluyla gerçekleştiği.

Enfekte olmak çok kolaydır, ancak vücutlarını temizlemek çok zor olabilir. Bazen en yeni ilaçlarla tedavi bile çok zaman alır. Bu nedenle, bu "zararlılarla" enfeksiyon riskini en aza indirmek için, doktorların faydalı tavsiyelerini incelemek ve bunları açıkça takip etmek gerekir: ellerinizi, sebzelerinizi ve meyvelerinizi iyice yıkayın, et ve balıkları sadece ısıl işlemden sonra yiyin, vb. .

teşhis

"Misafirlerin" varlığını teşhis etme yöntemleri sürekli geliştirilmekte, daha doğru yenileri geliştirilmektedir.

Başlıca ve en sık kullanılan yöntemler şunlardır:

 1. solucan yumurtaları için dışkı analizi tüm kliniklerde kullanılan en yaygın yöntemdir. Ancak doğruluğu %17'yi geçmez.
 2. histolojik ortak program, güçlü mikroskoplar kullanarak ince dışkı kesitlerini incelemenin modern bir yoludur. Bu yöntem, yumurtaları ve larvaları ve ayrıca helmint gövdelerinin parçalarını en net ve doğru bir şekilde ayırt etmenizi sağlar;
 3. serolojik yöntem - bir kan testi ile çeşitli parazitlere karşı antikor ve antijen varlığının belirlenmesi. Bu yöntem yalnızca enfeksiyonun sonraki aşamalarında etkilidir, etkinlik% 60'tan fazla değildir;
 4. hemoscanning - 2000 kez büyütülmüş taze bir kan damlasının taranması. Yöntem, mantar, maya veya bakteri florasının varlığını belirlemenize, kan elementlerinin durumunu değerlendirmenize ve parazit larvalarını tespit etmenize olanak tanır.

Tek bir parazitin geçmeyeceğinden ve kesinlikle tespit edilmeyeceğinden emin olmak için, çoğu zaman tüm teşhis yöntemlerinden geçmesi önerilir.

Vücudun arındırılması ve tedavisi

Hemen hemen her adımda tehlikede olduğumuzu ve hemen hemen tüm insanlara şu veya bu mikroorganizmanın bulaştığı gerçeğini bu kadar öğrendikten sonra, aklı başında her insan kendine "vücut parazitlerden nasıl temizlenir" sorusunu soracaktır?

Şu anda vücudu temizlemeye yönelik mevcut tıbbi yöntemlerin çoğu, parazitlerin yaşamı için uygun olmayan yaşam koşulları yaratan ilaçların alınmasına dayanmaktadır. Tedavi süresi oldukça uzundur, bu yüzden sabırlı olmanız gerekir, 30 günden bir yıla kadar ertelenebilir.

Vücudun parazitlerden arındırıldığı tüm mevcut antelmintik ilaçlar şartlı olarak aşağıdaki gruplara ayrılır:

 • Sentezlenen kimyasal müstahzarlar en yüksek arıtma verimini sağlar ve en hızlı sonucu verir. Sadece parazitler için değil, aynı zamanda konak organizma için de toksiktirler. Ek olarak, birçok helmint türü ve diğer zararlılar çok iyi uyum sağlar ve ilaçların etkisine karşı duyarsız hale gelir;
 • Doğal kökenli maddeler bitki özleri ve çeşitli bitkisel müstahzarlardır. Bu ilaçların sürekli alımı, "misafir" için dayanılmaz olan bitki bileşenlerinin vücutta birikmesine yol açar ve bu da onları vücudu terk etmelerini ister. İnsanlara zararsızdırlar, bağımlılık geliştirmezler;
 • Homeopatik ilaçlar - bu ilaçlarla tedavinin sonuçları büyük ölçüde doktorun niteliklerine ve ilacı seçme yeteneğine bağlıdır. Tedavi çok uzundur ve ilaç programına sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir.

Hangi preparatların yardımıyla vücudun parazitlerden arındırılacağına sadece bir doktor karar verebilir. Tedavi süresinin bitiminden üç ay sonra, tüm testlerin tekrar yapılması ve önleyici tedbir olarak tedavi sırasında daha önce alınan ilacın 10-15 gün daha içilmesi önerilir.