Parazitlerin vücudunu temizlemek gerekli midir?

Bağırsak parazitleri modern toplumun belasıdır. İstatistiklere göre, hemen hemen her ikinci kişi, bağırsak lümeninde saklanan şu veya bu yaratığın sahibidir. Hem helmintlerden hem de parazit solucanlardan ve sıradan gözle görülemeyen en basit mikroorganizmalardan bahsediyoruz. Hepsi, sahibinin pahasına, besinleri, vitaminleri ve mineral elementleri kendine çekerek var olur. Ancak parazitler söylendiği kadar tehlikeli midir ve enfekte bir kişiyi acilen tedavi etmek her zaman gerekli midir?

Moda hastalıkları hakkında birkaç söz

Parazitler konusu medyada aktif olarak abartılıyor. Çok sayıda İnternet forumunda, protozoa ve helmintlerin vücuttan nasıl düzgün bir şekilde çıkarılacağı konusundaki anlaşmazlıklar sona ermez. En inanılmaz planlar ortaya atılıyor, forum üyelerine göre, iyi bilinen giardiasis'ten egzotik şistozomiyazlara kadar tüm hastalıkları tedavi edebilen harika tarifler sunuluyor. Televizyon ekranlarından insanlığın tehlikede olduğunu ve her birimizin uzun zamandır ciddi ve umutsuzca hasta olduğumuzu yayınlıyorlar. Haber meslektaşları, akrabaları ve arkadaşları tarafından korkunç beklentilerden korkuyor ve insanlığı tehlikeli komşulardan kurtarabilecek mucizevi ilaçların reklamı durmuyor.

Gerçekten neler oluyor? Elbette parazitler vardır ve enfekte olduklarında bir kişiye çok fazla zarar verebilirler. Bu, Dünya'nın her sakini hasta değil ve dahası, herkesin tıbbi yardıma ihtiyacı yok. Korkutucu yuvarlak solucanlar veya korkunç filariae için yeni bir çare denemeden önce, böyle bir tedavinin gerekli olduğundan emin olmalısınız.

Anlamak önemlidir: tüm ilaçlar gerçek bir sorunla baş edemez. Medyada yaygın olarak reklamı yapılan birçok besin takviyesi yalnızca yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda tehlikelidir ve ciddi sağlık sorunlarının gelişmesine yol açabilir.

Davetsiz misafirler: Bir kişiyi kim tehdit eder?

Bulunan yaygın parazitler şunlardır:

 • Giardia, anaokullarına giden 2 ila 5 yaş arası çocukların en sık refakatçisidir. Giardiasisli yetişkinler nadiren hastalanır.
 • Kıl kurdu, çoğunlukla okul öncesi çocuklarda ve kişisel hijyen kurallarına uymayan yetişkinlerde görülen bir başka parazittir.
 • Yuvarlak kurtlar, ince bağırsakta yaşayan ve diğer organlara (akciğerler dahil) nüfuz edebilen parazitlerdir. Büyük boyutlara ulaşın, bağırsak tıkanıklığına yol açabilir.
 • Domuz eti ve sığır tenyası, geniş tenya, yerleşim yeri olarak kalın bağırsağı seçmiştir. Enfeksiyon yiyecekler ve kirli eller yoluyla gerçekleşir.
 • Opisthorchis ve fascioli safra yollarında bulunmayı tercih ederek tıkanma sarılığının gelişmesine neden olur.

Son yıllarda egzotik paraziter hastalıklar da bildirilmiştir. Bu resim, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri de dahil olmak üzere popüler turistik yerleri ziyaret eden nüfusun aktif göçü ile ilişkilidir. Hijyen kurallarına uyulmaması, yerel su kütlelerinde yüzmek, piyasadan elle satın alınanlar da dahil olmak üzere geleneksel yiyecekleri yemek, hemen çok uzaklarda tanınabilen olağandışı parazitlerle aktif enfeksiyona yol açar.

Parazit istilası belirtileri

Enfeksiyon genellikle bir kişi tarafından fark edilmez. Kötü şöhretli Giardia yıllarca fark edilmeyebilir ve tek semptom alışılmış davranışlarda bir değişikliktir. "Bir melankoli ve üzüntü hastalığı" olan Giardiasis, hastayı uyuşuk, kayıtsız hale getirir, yorgunluğa, güç kaybına, depresif ruh haline neden olur. Nedeni parazitlerde aramak kimsenin aklına nadiren gelir. Çoğu insan bu semptomları stres, yorgunluk, uykusuzluk ve kişinin normal yaşamının diğer özelliklerine bağlar.

Bağırsaklarda yaşayan parazitlerin bir kısmı kendilerini çok net bir şekilde belli ediyor. İstilanın arka planında, belirli işaretler görünebilir:

dispeptik sendrom

Bu tür semptomların ortaya çıkması ile karakterize edilen bir parazit enfeksiyonunun en yaygın tezahürü:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • karın ağrısı (genellikle göbek çevresinde);
 • ishal veya kabızlık, patolojik safsızlıklar ile kararsız dışkı.

Hastaların yarısında karaciğer ve dalakta artış olur. Parazitlerin bağırsaklarda birikmesi tıkanıklığa neden olabilir, karında şiddetli ağrıya ve dışkı yokluğuna neden olabilir. Bu durum acil cerrahi müdahale gerektirir.

anemi sendromu

Bazı parazitler, yaşam için gerekli besinleri elde etmek için bağırsak mukozasına yapışabilir. Sürekli yaralanma, demir eksikliğine neden olan ve anemi gelişimine katkıda bulunan kan kaybına yol açar.

Genel zehirlenme sendromu

Parazit istilasının belirtilerinden biri, uzun süreli subfebril vücut ısısıdır. Ateşin diğer nedenleri belirlenmezse, helmintleri kontrol etmeye değer.

alerjik sendrom

Uzun süredir var olan parazitler, alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olan sindirim sistemini bozar. Belirli yiyecekleri yerken dışkının bozulması veya kurdeşen gibi deri döküntüsü olabilir.

azaltılmış bağışıklık

Parazitler, immünoglobulinlerin ve öncelikle Yg A'nın sentezini azaltır. Bu, sık soğuk algınlığının ortaya çıkmasına ve kronik patolojinin alevlenmesine yol açar.

Parazit istilasının diğer belirtileri

parazit baş ağrısı

Helmintlerle enfeksiyonun arka planına karşı, başka semptomlar ortaya çıkabilir:

 • bruksizm - uyku sırasında diş gıcırdatma;
 • uykusuzluk, geceleri sık uyanma;
 • kaslarda ve eklemlerde ağrı (parazitlerin yayılmasıyla veya varlıklarına karşı otoimmün bir reaksiyon olarak);
 • baş ağrıları;
 • nefes darlığı, öksürük (parazitler bronkopulmoner sisteme girdiğinde).

Tüm bu semptomlar spesifik değildir ve çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir. Parazitlerin vücudunu temizlemeye çalışmadan önce, onların varlığından emin olmalı ve ayrıca bu davetsiz misafirin tam olarak kim olduğunu öğrenmelisiniz.

Teşhis ilkeleri

Bazı parazitlerin dışkıda veya çamaşırlarda tespit edilmesi kolaydır, bazıları ise özel laboratuvar testleri olmadan tespit edilemez. Bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, bir doktora danışmalısınız - bir pratisyen hekim veya bir bulaşıcı hastalık uzmanı. Doktor bir muayene yapacak, hastanın şikayetlerini analiz edecek ve daha ileri teşhis için tavsiyelerde bulunacaktır. Bilimin bildiği tüm parazitler için muayene olmanın ve bu tür aramalarla zaman, para ve sinirleri boşa harcamanın bir anlamı yoktur.

Tehlikeli misafirleri teşhis etmek için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • dışkıda parazitlerin ve yumurtalarının tespiti;
 • antikor titresini belirlemek için serolojik çalışmalar.

Teşhis yöntemleri her zaman parazitlerle enfeksiyon göstermez. Yanlış dışkı toplama tekniği, ulaşım planının ihlali - tüm bunlar tehlikeli komşuların tespit edilmemesine neden olabilir. Serolojik çalışmalar da her zaman gösterge niteliğinde değildir, çünkü yüksek immünoglobulin G titreleri, parazitlerin tamamen ortadan kaldırılmasından sonra bir süre devam eder. Hasta enfekte olduğundan eminse veya bunun için bazı ön koşullar varsa (egzotik ülkelere gitmek, kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, yakın çevrede enfeksiyon vakaları) muayene tekrarlanmalıdır.

Parazitlerin vücudunu temizlemek gerekli midir?

doktor parazit tedavisi reçete eder

Deworming, yalnızca tanı laboratuvar yöntemleriyle doğrulandığında belirtilir. Parazitlerin vücudunu temizlemek için herhangi bir önlem almak için semptomlar tek başına yeterli değildir. Ne karın ağrısı, ne dışkı dökümü, ne de deri döküntüsü, bu belirtiler başka hastalıklarda da bulunduğundan, helmintlerle kesin bir enfeksiyon olduğunu göstermez.

Deworming için, tehlikeli konukları yok etmek ve vücuttan çıkarmak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar toksiktir, hoş olmayan yan etkilere neden olur, bu nedenle bunları yalnızca bir doktorun önerdiği şekilde alabilirsiniz. Doktor ilacın dozajını ve süresini belirleyecek ve ayrıca hangi etkinin beklenmesi gerektiğini de belirtecektir. Bu güvenlik kurallarına uymazsanız, vücudunuza ciddi şekilde zarar verebilir ve istenmeyen bir etki elde edebilirsiniz.

Parazitlere karşı ilaçlar tedavinin sadece ilk aşamasıdır. Ayrıca, doktor diğer ilaçları reçete eder:

 • bağırsak mikroflorasını restore etmek için araçlar;
 • gastrointestinal motilitenin normalleşmesi için müstahzarlar;
 • alerjik reaksiyonu ortadan kaldırmak için antihistaminikler;
 • vitaminler.

Bu tür bir tedavinin amacı sadece parazitleri yok etmek değil, aynı zamanda vücudun normal işleyişini yeniden sağlamaktır. İkinci aşamada, başarılı tedavi için çeşitli şifalı otlar da kullanılır:

parazitler için halk ilaçları
 • adaçayı;
 • solucan otu;
 • papatya;
 • keten tohumu ve kabak çekirdeği vb.

Bu otlar, parazitlerin vücudunu temizlemek için kullanılan çeşitli diyet takviyelerinde bulunur. Bu tür ürünleri çok dikkatli kullanmak gerekir, çünkü bu tür katkı maddelerinin bileşimine her zaman yalnızca nispeten zararsız bileşenler dahil edilmez. En iyi ihtimalle, mucize çareden hiçbir etki olmayacak, en kötü ihtimalle istenmeyen reaksiyonlar ve komplikasyonlar ortaya çıkacaktır.

Lavmanlar, kaynatmalar ve tentürler için aşırı tutkunun zehirlenmeye veya kimyasal yanıklara yol açtığı ve daha sonra parazitlerden kurtulmak yerine bir kişinin bir sürü yeni sorun aldığı durumlar vardır. Yaşlılar ve kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları olan herkes için şüpheli takviyeler almak özellikle tehlikelidir.

önleme

Doğaçlama araçlarla evde parazitlerden vücudun düzenli olarak temizlenmesinin bir anlamı yoktur. Önleyici haşere giderme yalnızca özel durumlarda haklı çıkar:

 • aile üyelerinde parazitlerin tespiti;
 • ikamet bölgesinde paraziter hastalıkların salgını;
 • egzotik ülkeleri ziyaret ederken kişisel hijyen kurallarının bariz ihlali;
 • çiğ veya yarı pişmiş et ve balık yemek, şüpheli kaynaklardan arıtılmamış su içmek.

Özellikle köpek veya kedi dışarı çıkarsa, evcil hayvan sahipleri için profilaktik nem alma önerilebilir. Ancak bu durumda bile, bir evcil hayvana parazit hapı vermek, aile üyelerinizi benzer bir işleme tabi tutmaktan daha kolay olacaktır.

Kendi vücudunuz üzerinde herhangi bir deney yapmadan önce bir doktora danışmalısınız.